Trágár levél, amiben egy akadémikust is elragadtatott a hőség
A forróság gyakran veszi el az ember eszét, és még a nagy köztiszteletben álló embereknek is akadnak olyan beszólásai, amelyek általánosságban nem jellemzők rájuk. Így történt ez a szabadszájú dr. Réthy László akadémikussal is, aki hivatalos levelében olyan mondatokat kanyarított, amelyekre egyáltalán nem illik a „méltóságteljes” jelző.
Ilyenkor nyáron régészeinknek is gyakran kell szembenézniük környezeti kihívásokkal, köztük a rekkenő hőséggel. A forró éghajlatú vagy kopárabb területeken végzett régészeti kutatások során az időjárás jelentős hatással lehet a munkafolyamatokra és az általunk felfedezett leletekre is. Száraz és forró környezetben a faanyag például könnyen kiszáradhat és repedhet, ami veszélyeztetheti az érzékeny tárgyak integritását. Munkatársaink ilyenkor fokozott óvatossággal dolgoznak, hiszen ki vannak téve a hőguta, kiszáradás és napégés kockázatának, miközben a nagy hőség fizikailag és mentálisan is kimerítő lehet. A hőhatás emellett a (gyakran kiszáradó és repedő) talajban lévő anyagokban is változásokat okozhat, ami megnehezítheti a régészeti leletek megőrzését és későbbi tanulmányozását. Annak érdekében, hogy a régészeink biztonságosan és hatékonyan dolgozhassanak a hőségben, megtesszük a megfelelő előkészületeket és óvintézkedéseket.
De térjünk vissza a trágár levélhez, amelyet dr. Réthy László etnográfus és numizmatikus írt Budapesten, 1903. augusztus 18-án, mint a Nemzeti Múzeum Érem- és Régiségosztályi igazgatóhelyettese. A dokumentumot a Tekintetes Kultúrmérnöki Hivatalnak címezte Pécsett.
A szöveg a következő:
„Tegnapi póstával érkezett 1090/1903 sz. hivatalos átiratukra, melyben azt kérdik, hogy a Nagy-Berki község határában lelt régi sarkantyúval mi történjék? hivatalos tisztelettel azt válaszolom, hogy basszák meg az urak a sarkantyújukat, mert 35 Reaumur hőségben ilyen szarságokkal nem foglalkozhatunk. Teljes tisztelettel lófasz a seggükbe.”
Magyarázatképpen: a levélben említett 35 Reaumur a Celsius-skálán 43,75 foknak felel meg. A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára szerint a dokumentumot a Magyar Műhely című irodalmi, kritikai és művészeti folyóirat közölte nyomtatásban az 1998–99. évi 108–109. számában. A tartalomjegyzék szerint Haklik Norbert találta meg és azóta is kering a világhálón.
Dr. Réthy László egyébként Lőwy Árpád néven polgárpukkasztó verseivel nagy népszerűséget szerzett az úri szalonokban, mint trágár költő, tehát kétszeresen rá illő a levél.
Híreink
Átfogó, integrált rendszerben működő, EIM – kiterjesztett információs térmodellezés szolgáltatási technológiájának kifejlesztése
Kattintson a részletekért!
Ötszáz éves időutazás: így nézhettek ki a török hódítás előtti Magyar Királyság vidéki települései
Soha nem látott módon láthatjuk újra az ötszáz évvel ezelőtti magyar vidéket.
Magyar régészek tettek felfedezéseket Romulus és Remus városában
Gabii az ókori Róma keletre fekvő testvérvárosaként méltán híres az évezredes régészeti maradványairól.