Harmadik ütem Pátynál – több száz avar kori sírt tárunk fel
A Páty-Malomi dűlő lelőhely, amely a mai „Sasfészek” pihenő terüeltén található, feltárása még 1997-ben Maróti Éva és Ottományi Katalin vezetésével kezdődött el. A lelőhelyen közel egy év alatt számos régészeti korszak emlékei kerültek elő, köztük egy nagy sírszámú avar kori temető.
A feltárás második ütemére a Páty-M1 autópályakapcsolat kiépítését megelőzően már a Salisbury Kft. végezte 2021-2022 között, amely során további 300 sírt tártunk fel.
Idén júniusban pedig megkezdtük a harmadik feltárási ütemet a HelloParks területén, ahol az eddigi feltárások alapján is szintén több száz sír található, pontos számot egyelőre még nem tudunk.
A temetőben két horizont különíthető el: a dombháton késő avar kori, a nyugati domboldalban pedig kora avar kori sírok találhatók. A sírok tájolása a legtöbb esetben északnyugat-délkelet illetve észak-dél. Teljes vagy részleges állatvázakat, különálló állattemetkezést nem figyeltünk meg, viszont az ételmellékletként értelmezhető állatcsontok gyakoriak. Ezeket főleg a lábfejekhez helyezték, gyakran kerámiaedénnyel és tojással együtt, nemtől és kortól függetlenül. A temető egészére magas (kb. 80%-os) bolygatottság jellemző, férfiaknál a medence, nőknél a koponya környékét célozva.
A kora avar kori sírok között gyakoriak a sírépítményre utaló cölöpszerkezetek, általában 2-2 a hosszanti oldalak mentén vagy a sarkokba helyezve. Gyakori továbbá a különböző minőségben kivitelezett kőpakolás. A koporsóhasználat gyakoriságára az aknák hosszanti végében kialakított lemélyítések, illetve a megfigyelt lenyomatok utalnak. Az itt eltemetett férfiak mellé elsősorban használati eszközöket helyeztek, az övgarnitúrák száma alacsony, a fegyverek szinte teljesen hiányoznak. A több mellékszíjjal ellátott öveket díszítetlen vas- és rossz minőségű, főleg ezüstlemezből préselt veretekkel díszítették. A női sírokból egyszerűbb, főleg bronz ékszerek, üveggyöngyök, különböző használati tárgyak, mint például kések, kerámia- és ólom orsógombok, csont tűtartók. Ezek mellett a változatos összetételű övcsüngők emelhetők ki. Több tarsoly tartalmát is sikerült dokumentálnunk, ezekbe jellemzően tűzkézségeket illetve kisebb használati tárgyakat helyeztek.
A késő avar kori sírokból hiányoznak a cölöpszerkezetek, viszont sokkal nagyobb méretűek és lényegesen több koporsó lenyomatot lehetett dokumentálni. A női sírokból elsősorban gyöngysorok, színes- és nemesfém ékszerek, például fülbevalók, karkötők, boglárok, használati tárgyak, mint kések, tűzszerszámok, orsógombok, tűtartók, valamint változatos kiegészítők, csipeszek, csengők, agancsfésű, tarsolyzárók kerültek elő. A férfisírokban kevés fegyvert, viszont több, bronzveretekkel sűrűn kirakott, sok mellékszíjas övgarnitúrát dokumentáltunk. Igazi ritkaságnak számít az egyik sírból előkerült 40 cm átmérőjű, bronzlemezből kialakított és vas füllel ellátott edény.
Híreink
Ötszáz éves időutazás: így nézhettek ki a török hódítás előtti Magyar Királyság vidéki települései
Elkészült Besnyő falu virtuális rekonstrukciója.Soha nem látott módon láthatjuk újra az ötszáz évvel ezelőtti magyar vidéket, a régészet és műtárgyvédelem terén Európa egyik meghatározó vállalkozásának számító Salisbury Kft. legújabb középkori kutatása révén. A...
Magyar régészek tettek felfedezéseket Romulus és Remus városában
Gabii városa mintegy 20 kilométerre fekszik Rómától, mégis kevesen ismerik a nevét. Pedig az ókori Róma keletre fekvő testvérvárosaként méltán híres az évezredes régészeti maradványairól. Mi több, a két tó között fekvő város egykor fontos vallási és kulturális...
Régészeink tárják fel egy német város rejtélyes múltját
Gronau múltjának új fejezetét ismerhetjük meg magyar régészek jóvoltából. Különleges régészeti lelőhelyet tárnak fel magyar régészek Németországban, ami segíthet egy történelmi puzzle kirakásában. Gronau városának északi határán hamarosan kezdődik egy új fejlesztési...