A honfoglaló magyarok nyomában: legemlékezetesebb feltárásaink
Egész évben számos érdekes és izgalmas honfoglalás kori leletet fedeznek fel szakembereink. A történelmi múltról mesélő tárgyak között találhatunk többek között lószerszámokat, ruhadíszeket, fegyvereket, ékszereket, de a mindennapi élet használati eszközeit is. A leginkább unikális leletnek azonban egy veretes tarsoly bizonyult, amely kiemelt társadalmi státuszról tanúskodik. Ráadásul minden egyes lelőhely fontos információkkal szolgál a honfoglaló magyarság és a korszak jobb megértéséhez. Most Berta Norbert régészünk segítségével összegyűjtöttük az eddigi legfigyelemfelkeltőbb felfedezéseinket.
Amikor a festést és a mintát is sikerült kimutatni a ruhadarabokon
Munkatársaink a Hajdú-Bihar megyei Derecske határában az M35 gyorsforgalmi út kivitelezéséhez kapcsolódó feltárásokat végezték 2016 szeptemberében, amely során egy kis sírszámú, 10. századra keltezhető temetőt tártak fel a Déri Múzeummal közreműködve.
„A három temetkezés a korszak temetkezéseibe teljes mértékben beleillik mind a temetkezési szokások, mind a viseleti elemek terén. Külön kiemelésre érdemes a 643. objektum, amelyben egy fiatal lány vázát tártuk fel” – mondta Berta Norbert.
A ruházatának több rétegét, tehát az alsó- és felsőruházatot, az övet és a lábbelit is különféle aranyozott, ezüstből öntött veretek díszítették. Ezek közül több darabon is sikerült a szakembereknek bőr- és textillenyomatokat megfigyelni, amelyek a fémtárgyakhoz korrodálva, fémsókkal átitatva maradhattak fent.
Kocsis-Buruzs Gábor feltárása során a maradványok között sikerült megmenteni és elkülöníteni több, vélhetően lenvászon- és selyemtöredéket. Utóbbiak között ritkaságszámba menően a festést és a mintát is sikerült kimutatni egyes darabokon.
Amikor teljesen unikális darabokra bukkantunk
A Ferenczy Múzeumi Centrummal közösen végzett feltárás során egy addig ismeretlen honfoglalás kori lelőhelyet sikerült feltárnunk 2022 elején Páty határában. Az itt rejtőző 77 sír közül a korszak legreprezentatívabb leleteit emelhetjük ki, köztük a lószerszámzatot, ruhadíszeket és fegyvereket felvonultató temetkezéseket. És még ezek közül is egyedülállók a 170. és a 184. sírok.
„Mind a két sírban a közösség és vélhetően a magyarság vezető rangú férfijai leltek végső nyughelyre. Erről tanúskodnak ugyanis a korszakban különben általános viseleti elemként használt tarsolyaikat borító nemesfémből készült díszítmények. Előbbi esetében egy teljesen unikális darabról beszélhetünk” – emelte ki Berta Norbert.
Hozzátette: a tarsoly fedelét merevítő lemezen nagyszámú áttört, növényi ornamentikát idéző, ónozott bronzveret kapott helyett. Régészeink szerint a korszak kutatásában eddig ismeretlen az áttörésekben helyet kapó aranyos rózsabogár kitinpáncélja, amely a (fél)drágakő- és üvegberakás helyett került a veretek mögé. Major Péter feltárása során rangjában hozzá hasonló férfi nyugodott a 184. sírban, egy ezüstlemezzel borított tarsollyal az oldalán.
Mindkét tárgy a méltóságjelvények közé sorolandó, amelyek viselőjük kiemelt társadalmi státuszát jelezték.
Amikor ruházat, fegyverek és ékszerek kerültek elő
A korszak temetőihez hasonlóan a leletek széles spektrumát sikerült már feltárnunk. Kutatóink női és a férfi sírokat egyaránt találtak, amelyekből a ruházat általánosnak mondható elemei kerültek napvilágra:
- veretekkel díszített alsóruházat (ing),
- veretekkel díszített felsőruházat (kaftán),
- övek,
- lábbelik.
Az ékszerek terén a köznépi sírokban általánosan előforduló karikaékszerek, fülbevalók, gyöngyök, ritkábban gyűrűk fordulnak elő. Ahogy azt szakembereink tapasztalták, az elhunytak mellé gyakran kerülnek a mindennapi élet használati tárgyai, köztük kések és tűzkészségek is.
Kutatásaink megerősítették, hogy a honfoglaló magyarok körében a részleges lovas temetkezés is bevett szokásnak tekinthető. Ám fegyverek terén is számos leletet találtunk: a reflexíj a hozzá tartozó nyilakkal a tegezben (ezekből az íj markolatcsontjai, a nyílhegyek és a tegez fém merevítései azok, amelyeket meg lehet figyelni) és a szablya számít általánosnak.
Látjuk azonban, hogy ezek mellett ritkaságszámba menően előfordulhatnak egyéb leletek is. A pátyi temető két kiemelt férfisírjában feltárt nemesfémekkel díszített tarsolyok például igen ritkák, hiszen méltóságjelvénynek számítanak. Érdekesség, hogy lemezzel díszített példányból 27-et, veretesből pedig mindössze 9-et ismerünk az egész Kárpát-medencéből.
Amikor hozzá tudunk tenni a magyarság történelméhez
Bebizonyosodott, hogy minden egyes lelőhely fontos információkkal szolgálhat a honfoglaló magyarság és a korszakkal kapcsolatos kutatás számára. Jelentős adalékokat ad az adott korszak népességének a szállásterületéről, társadalmi berendezkedéséről és annak változásairól, egy-egy tárgytípus kronológiájáról, de a kereskedelmi kapcsolatokról is.
„A korabeli kereskedelmi hálózatok működésére egy remek példával szolgált a derecskei temető, ahol a feltárás és a szakszerű textilrestaurátori munka eredményeként olyan maradványokat konzerváltunk, amelyek analógiái a Mediterráneum keleti részén, valamint a Kaukázus vidékén kerültek elő” – hangsúlyozta Berta Norbert.
Ne feledjük: ahogy arra a szakember emlékeztet, a 10. század során alapvető fontosságú változásokon ment keresztül a magyarság. A 800-as évek végén keletről beköltöző népként egy politikailag légüres térként tekinthető Kárpát-medencébe érkeztek meg, ahol a korábbi Avar Kaganátus területén telepedtek meg. A század végére mind a köznép, mind pedig a vezető réteg, a törzsi arisztokrácia és annak a fegyveres kísérete átalakult a megváltozott viszonyokhoz igazodva.
„A beköltöző, keleti hagyományokra támaszkodó vezető réteg szállásterülete elsőként a Felső-Tisza-vidéken figyelhető meg, erre utalnak az ottani temetők. A század második felében azonban a nyugatra indított zsákmányszerző hadjáratok katonai vereségek miatti lezárását követően beindultak azok a folyamatok, amelyek a kereszténység felvételéhez és a királyság megalakulásához vezettek. Ennek egyik pontjaként került át a fejedelmi udvar, és ezzel együtt a vezető réteg bizonyos tagjainak szállásterülete az ország középső részére” – emlékeztetett Berta Norbert.
Ennek a folyamatnak a részét képezi a leletanyag átalakulása is: a beköltöző generáció hagyományai idővel kikoptak, tárgytípusai lecserélődtek, a fejedelmi kíséret tagjainak reflexíjai és szablyái helyére nyugati típusú, kétélű kardok kerültek. A korábban már említett pátyi temető, és az abban feltárt két férfi sírja ennek a változásnak a lenyomata. Az általunk kutatott temetőben így egy leáldozóban lévő korszak utolsó tagjai nyugodhattak – ennek tisztázására azonban további, természettudományos vizsgálatok adhatnak majd pontos válaszokat.
Híreink
Átfogó, integrált rendszerben működő, EIM – kiterjesztett információs térmodellezés szolgáltatási technológiájának kifejlesztése
Kattintson a részletekért!
Ötszáz éves időutazás: így nézhettek ki a török hódítás előtti Magyar Királyság vidéki települései
Soha nem látott módon láthatjuk újra az ötszáz évvel ezelőtti magyar vidéket.
Magyar régészek tettek felfedezéseket Romulus és Remus városában
Gabii az ókori Róma keletre fekvő testvérvárosaként méltán híres az évezredes régészeti maradványairól.